# MSCDRI-63F-100M-RU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSCDRI-63F-100M-RU
- **Manufacturer:** Mag Layers
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mscdri-63f-100m-ru
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mscdri-63f-100m-ru#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.3A
- **Current Rating (Amps):** 1.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 53.2mOhm
- **Height:** 0.122" (3.10mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±20%