# MSC40SM120JCU3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSC40SM120JCU3
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/msc40sm120jcu3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/msc40sm120jcu3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 55A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1200 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 20V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 137 nC @ 20 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 1990 pF @ 1000 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 245W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 50mOhm @ 40A, 20V
- **Supplier Device Package:** SOT-227 (ISOTOP®)
- **Technology:** SiCFET (Silicon Carbide)
- **Vgs (Max):** +25V, -10V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.7V @ 1mA