# MSBS-05BFFB-SR7001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSBS-05BFFB-SR7001
- **Manufacturer:** Amphenol LTW
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/msbs-05bffb-sr7001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/msbs-05bffb-sr7001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.157" ~ 0.276" (4.00mm ~ 7.00mm)
- **Color:** Black
- **Connector Type:** Plug, Female Sockets
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 4A
- **Fastening Type:** Threaded
- **Features:** Backshell, Coupling Nut
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line), Right Angle
- **Number of Positions:** 5
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Orientation:** B
- **Primary Material:** Plastic
- **Shell Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Shell Size:** M12-5
- **Shielding:** Shielded
- **Termination:** Screw
- **Voltage Rating:** 60V