# MSASL31LAB7106KTNA01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSASL31LAB7106KTNA01
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/msasl31lab7106ktna01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/msasl31lab7106ktna01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10 µF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.071" (1.80mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 10V