Part Number: MS9238H48B-FHR-2EM Manufacturer: Mechatronics Fan Group Category: Fans Subcategory: DC Brushless Fans (BLDC) Product URL: https://distyparts.com/product/ms9238h48b-fhr-2em RFQ URL: https://distyparts.com/product/ms9238h48b-fhr-2em#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/85/05/86/8505861-1570-1909-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/20/8508207-1570-1910-ND.jpg Summary: MS9238H48B-FHR-2EM is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Mechatronics Fan Group and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MS9238H48B-FHR-2EM is a dc brushless fans (bldc) from Mechatronics Fan Group. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Air Flow: 166.7 CFM (4.67m³/min) Bearing Type: Ball Fan Type: Tubeaxial Features: Auto Restart Ingress Protection: IP68 - Dust Tight, Waterproof Noise: 65.0dB(A) RPM: 8000 RPM Size: Square - 92mm L x 92mm H Static Pressure: 1.450 in H2O (361.2 Pa) Termination: 2 Wire Leads Voltage: 48VDC Weight: 0.446 lb (202.3 g) Width: 38.00mm Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/mechatronics-fan-group Category Page: https://distyparts.com/category/fans-thermal-management/fans/dc-brushless-fans-bldc Canonical URL: https://distyparts.com/product/ms9238h48b-fhr-2em