# MS9238H24B-FHR-2EM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS9238H24B-FHR-2EM
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms9238h24b-fhr-2em
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms9238h24b-fhr-2em#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/66/8507669-1570-1908-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 166.7 CFM (4.67m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 65.0dB(A)
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 1.450 in H2O (361.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.446 lb (202.3 g)
- **Width:** 38.00mm