# MS9225H48B-FSR-2EM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS9225H48B-FSR-2EM
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms9225h48b-fsr-2em
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms9225h48b-fsr-2em#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 73.6 CFM (2.06m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 49.0dB(A)
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.340 in H2O (84.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 0.225 lb (102.06 g)
- **Width:** 25.00mm