# MS8038H24B-FHR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS8038H24B-FHR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms8038h24b-fhr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms8038h24b-fhr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 120.5 CFM (3.37m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 77.0dB(A)
- **RPM:** 10000 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 1.550 in H2O (385.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.391 lb (177.35 g)
- **Width:** 38.00mm