# MS8025H24B1+6-FHR-2EM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS8025H24B1+6-FHR-2EM
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms8025h24b1-6-fhr-2em
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms8025h24b1-6-fhr-2em#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 70.5 CFM (1.97m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 50.0dB(A)
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.550 in H2O (137.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.172 lb (78.02 g)
- **Width:** 25.20mm