# MS6038M48B-FSR-2EM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS6038M48B-FSR-2EM
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms6038m48b-fsr-2em
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms6038m48b-fsr-2em#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 44.0 CFM (1.23m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 54.0dB(A)
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.810 in H2O (201.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 0.231 lb (104.78 g)
- **Width:** 38.00mm