# MS6038H48B1+6-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS6038H48B1+6-FSR
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms6038h48b1-6-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms6038h48b1-6-fsr#rfq
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 59.0dB(A)
- **RPM:** 11000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 1.600 in H2O (398.6 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 0.231 lb (104.78 g)
- **Width:** 38.00mm