# MS511-20S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS511-20S
- **Manufacturer:** Masach Tech Ltd.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Shields
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms511-20s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms511-20s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Length:** 2.012" (51.10mm)
- **Mounting Type:** Solder
- **Type:** Shield, 1-Piece
- **Ventilation:** Non-Vented
- **Width:** 1.512" (38.40mm)