# MS4800S-30-1000-10X-10R-RM2AP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS4800S-30-1000-10X-10R-RM2AP
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Machine Safety - Light Curtains
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms4800s-30-1000-10x-10r-rm2ap
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms4800s-30-1000-10x-10r-rm2ap#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Beam Pitch:** 20mm
- **Detection Capability:** 30mm
- **Features:** Blanking
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Number of Beams:** 50
- **Operating Range:** 0.3m ~ 20.0m
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 55°C
- **Protection:** Hand/Arm
- **Protective Height:** 1000mm
- **Voltage:** 24VDC