# MS3106E22-14PF187
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS3106E22-14PF187
- **Manufacturer:** ITT Cannon
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms3106e22-14pf187
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms3106e22-14pf187#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Olive Drab
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Silver
- **Current Rating (Amps):** 22A
- **Fastening Type:** Threaded
- **Features:** Cable Clamp, Coupling Nut
- **Ingress Protection:** Environment Resistant
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 19
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Orientation:** N (Normal)
- **Primary Material:** Metal
- **Shell Finish:** Olive Drab Cadmium
- **Shell Material:** Aluminum Alloy
- **Shell Size:** 22-14
- **Termination:** Solder Cup
- **Voltage Rating:** 500VAC, 700VDC