# MS27505E15Z18P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS27505E15Z18P
- **Manufacturer:** Souriau-Sunbank by Eaton
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms27505e15z18p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms27505e15z18p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.746" ~ 0.750" (18.95mm ~ 19.05mm)
- **Color:** Black
- **Connector Type:** Receptacle, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 7.5A
- **Fastening Type:** Bayonet Lock
- **Ingress Protection:** Environment Resistant
- **Mounting Feature:** Flange
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Positions:** 18
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C