# MS2006H12D-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS2006H12D-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms2006h12d-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms2006h12d-rsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/28/8506288-1570-1385-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1.0 CFM (0.028m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 26.0dB(A)
- **RPM:** 10000 RPM
- **Size:** Square - 20mm L x 20mm H
- **Static Pressure:** 0.090 in H2O (22.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.007 lb (3.18 g)
- **Width:** 6.50mm