# MS1751M48B-FHR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS1751M48B-FHR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms1751m48b-fhr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms1751m48b-fhr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 352.1 CFM (9.86m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 66.0dB(A)
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 171mm L x 153mm H
- **Static Pressure:** 1.000 in H2O (249.1 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 1.5 lbs (670.0 g)
- **Width:** 51.50mm