# MS1751H12B-FHR-2EM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS1751H12B-FHR-2EM
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms1751h12b-fhr-2em
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms1751h12b-fhr-2em#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 418.0 CFM (11.70m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 71.0dB(A)
- **RPM:** 5500 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 171mm L x 153mm H
- **Static Pressure:** 1.640 in H2O (408.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 1.5 lbs (670.0 g)
- **Width:** 51.50mm