# MS1238M12B-FHR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS1238M12B-FHR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms1238m12b-fhr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms1238m12b-fhr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 125.0 CFM (3.50m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 46.0dB(A)
- **RPM:** 2500 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.240 in H2O (59.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.667 lb (302.55 g)
- **Width:** 38.00mm