# MS1238E48B1+6-FHR-2EM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MS1238E48B1+6-FHR-2EM
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ms1238e48b1-6-fhr-2em
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ms1238e48b1-6-fhr-2em#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/88/8505883-1570-1920-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 271.1 CFM (7.59m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 68.0dB(A)
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 1.190 in H2O (296.4 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 0.667 lb (302.55 g)
- **Width:** 38.00mm