# MRX12-1A71
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRX12-1A71
- **Manufacturer:** Standex-Meder Electronics
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrx12-1a71
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrx12-1a71#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 9 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 500 mA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 2 VDC
- **Operate Time:** 0.5 ms
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Release Time:** 0.2 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 200VAC, 200VDC - Max