# MRT 500-BULK-SHORT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRT 500-BULK-SHORT
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrt-500-bulk-short
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrt-500-bulk-short#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/81/74/2481741-507-1114-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** AEC-Q200, CCC, CE, CSA, cURus, SEMKO, VDE
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 1.7
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)
- **Voltage Rating:** 250 V