# MRS25000C5600FRP00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRS25000C5600FRP00
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrs25000c5600frp00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrs25000c5600frp00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BC/52/58/BC5258CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.6W
- **Resistance:** 560 Ω
- **Size:** 0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%