# MRS16000C1800FRP00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRS16000C1800FRP00
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrs16000c1800frp00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrs16000c1800frp00#rfq
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.4W
- **Resistance:** 180 Ω
- **Size:** 0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%