# MRRC370V15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRRC370V15
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrrc370v15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrrc370v15#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run
- **Capacitance:** 15 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 2.382" (60.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.839" (21.30mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 1.752" Dia (44.50mm), Lip
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Tolerance:** ±6%
- **Voltage Rating:** 370V