Part Number: MRRC370V10/40 Manufacturer: NTE Electronics Category: Capacitors Subcategory: Capacitor Networks, Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/mrrc370v10-40 RFQ URL: https://distyparts.com/product/mrrc370v10-40#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/20/13/1420132-2368-MRRC370V10_40-ND.jpg Summary: MRRC370V10/40 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by NTE Electronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MRRC370V10/40 is a capacitor networks, arrays from NTE Electronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance: 10µF, 40µF Circuit Type: Bussed Dielectric Material: Polypropylene (PP) Film, Metallized Height: 3.940" (100.00mm) Mounting Type: Chassis Mount Size: 2.070" Dia (52.60mm), Lip Tolerance: ±6% Voltage: 370 V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/nte-electronics Category Page: https://distyparts.com/category/capacitors/capacitor-networks-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/mrrc370v10-40