# MRFE6VS25NR1528
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRFE6VS25NR1528
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrfe6vs25nr1528
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrfe6vs25nr1528#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** N-Channel
- **Current:** 10 mA
- **Frequency:** 1.8MHz ~ 2GHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 25W
- **Supplier Device Package:** TO-270-2
- **Technology:** LDMOS
- **Voltage:** 50 V