# MRF8S9202NR3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRF8S9202NR3
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrf8s9202nr3-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrf8s9202nr3-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MR/F7/S2/MRF7S24250NR3DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.3 A
- **Frequency:** 920MHz
- **Gain:** 19dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 58W
- **Supplier Device Package:** OM-780-2
- **Technology:** LDMOS
- **Voltage:** 28 V