# MRF7S21150HSR3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRF7S21150HSR3
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrf7s21150hsr3-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrf7s21150hsr3-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.35 A
- **Frequency:** 2.11GHz ~ 2.17GHz
- **Gain:** 17.5dB
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Power:** 44W
- **Supplier Device Package:** NI-780S
- **Technology:** LDMOS
- **Voltage:** 28 V