# MRF6V2150NBR5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRF6V2150NBR5
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrf6v2150nbr5-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrf6v2150nbr5-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 450 mA
- **Frequency:** 220MHz
- **Gain:** 25dB
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Power:** 150W
- **Supplier Device Package:** TO-272 WB-4
- **Technology:** LDMOS
- **Voltage:** 50 V