# MRF5S21130HSR5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRF5S21130HSR5
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrf5s21130hsr5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrf5s21130hsr5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.2 A
- **Frequency:** 2.11GHz ~ 2.17GHz
- **Gain:** 13.5dB
- **Power:** 28W
- **Supplier Device Package:** NI-880S
- **Technology:** LDMOS
- **Voltage:** 28 V