# MRF24XA-I/MQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRF24XA-I/MQ
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrf24xa-i-mq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrf24xa-i-mq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 13.5mA ~ 16.5mA
- **Data Rate (Max):** 2Mbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **GPIO:** 3
- **Modulation:** DSSS, O-QPSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 1dBm
- **Protocol:** 6LoWPAN, Zigbee®, MiWi®
- **RF Family:** 802.15.4, General ISM > 1GHz
- **Sensitivity:** -103dBm
- **Serial Interfaces:** SPI
- **Supplier Device Package:** 32-VQFN (5x5)
- **Type:** TxRx + MCU
- **Voltage:** 1.5V ~ 3.6V