# MRF24WG0MAT-I/RM10C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRF24WG0MAT-I/RM10C
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrf24wg0mat-i-rm10c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrf24wg0mat-i-rm10c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Integrated, Trace
- **Current:** 156mA
- **Data Rate:** 54Mbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Modulation:** DSSS, OFDM
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 18dBm
- **Protocol:** 802.11b/g
- **RF Family:** WiFi
- **Sensitivity:** -95dBm
- **Serial Interfaces:** SPI
- **Voltage:** 2.8V ~ 3.6V