# MRF1150MB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRF1150MB
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrf1150mb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrf1150mb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/83/51/54/8351542-1465-1144-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12A
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 10 @ 5A, 5V
- **Gain:** 9.8dB
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Power:** 150W
- **Supplier Device Package:** 332A-03
- **Transistor Type:** NPN
- **Voltage:** 70V