# MRC370V12R5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MRC370V12R5
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mrc370v12r5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mrc370v12r5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run
- **Capacitance:** 12.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 2.625" (66.68mm)
- **Lead Spacing:** 0.810" (20.57mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Size:** 2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Tolerance:** ±6%
- **Voltage Rating:** 370V