# MR8038X24B1+6-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MR8038X24B1+6-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mr8038x24b1-6-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mr8038x24b1-6-rsr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 126.0 CFM (3.53m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 65.0dB(A)
- **RPM:** 10000 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 2.030 in H2O (505.7 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm