# MR8038H24B-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MR8038H24B-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mr8038h24b-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mr8038h24b-rsr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 88.6 CFM (2.48m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 56.0dB(A)
- **RPM:** 7000 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 1.000 in H2O (249.1 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm