# MR8032E24B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MR8032E24B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mr8032e24b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mr8032e24b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/65/8505657-1570-1369-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 79.0 CFM (2.21m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 50.4dB(A)
- **RPM:** 6500 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.890 in H2O (221.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.32 lb (145.15 g)
- **Width:** 32.00mm