# MR62/28C-2RS TH9/C3 #5 SRL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MR62/28C-2RS TH9/C3 #5 SRL
- **Manufacturer:** Boca Bearing Company
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Bearings
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mr62-28c-2rs-th9-c3-5-srl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mr62-28c-2rs-th9-c3-5-srl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Inner Diameter:** 1.102" (28.00mm)
- **Material:** Ceramic
- **Outer Diameter:** 2.283" (58.00mm)
- **Type:** Radial Bearing
- **Width:** 0.630" (16.00mm)