# MR6025M12B3-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MR6025M12B3-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mr6025m12b3-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mr6025m12b3-fsr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 26.8 CFM (0.750m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Thermistor
- **Noise:** 40.0dB(A)
- **RPM:** 5500 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.350 in H2O (87.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.50mm