# MR4028W12B1+6-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MR4028W12B1+6-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mr4028w12b1-6-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mr4028w12b1-6-rsr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 32.6 CFM (0.913m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 65.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 19.2 W
- **RPM:** 24000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 3.650 in H2O (909.2 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 28.00mm