# MR4020H24B-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MR4020H24B-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mr4020h24b-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mr4020h24b-rsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/67/8505676-1570-1330-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 13.6 CFM (0.381m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 35.1dB(A)
- **RPM:** 9500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.340 in H2O (84.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.053 lb (24.04 g)
- **Width:** 20.00mm