# MR3010M12B-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MR3010M12B-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mr3010m12b-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mr3010m12b-rsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/63/8505637-1570-1347-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 5.4 CFM (0.151m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 25.2dB(A)
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Square - 30mm L x 30mm H
- **Static Pressure:** 0.190 in H2O (47.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.018 lb (8.16 g)
- **Width:** 10.00mm