# MR1238L24B1+6-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MR1238L24B1+6-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mr1238l24b1-6-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mr1238l24b1-6-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/82/8505822-1570-1321-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 184.4 CFM (5.16m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 58.5dB(A)
- **RPM:** 3500 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.660 in H2O (164.4 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.838 lb (380.11 g)
- **Width:** 38.00mm