# MR1238E48B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MR1238E48B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mr1238e48b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mr1238e48b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/82/8505822-1570-1321-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 261.0 CFM (7.31m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 67.9dB(A)
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 1.325 in H2O (330.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 0.838 lb (380.11 g)
- **Width:** 38.00mm