# MR1225M24B2-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MR1225M24B2-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mr1225m24b2-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mr1225m24b2-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/36/8506367-1570-1342-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 122.1 CFM (3.42m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 50.5dB(A)
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.380 in H2O (94.6 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.275 lb (124.74 g)
- **Width:** 25.00mm