# MR1225H12B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MR1225H12B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mr1225h12b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mr1225h12b-fsr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 136.0 CFM (3.81m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 53.8dB(A)
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.480 in H2O (119.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.00mm