# MQ6038E24B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MQ6038E24B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mq6038e24b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mq6038e24b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/42/8506426-1570-1138-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 69.2 CFM (1.94m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 64.0dB(A)
- **RPM:** 11000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 2.111 in H2O (525.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.234 lb (106.14 g)
- **Width:** 38.00mm