# MQ1238H12B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MQ1238H12B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mq1238h12b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mq1238h12b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/93/8506930-1570-1132-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 226.0 CFM (6.33m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 65.0dB(A)
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 1.350 in H2O (336.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.772 lb (350.17 g)
- **Width:** 38.00mm