# MQ-W3C-DC12-24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MQ-W3C-DC12-24V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mq-w3c-dc12-24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mq-w3c-dc12-24v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Adjustable
- **Cable Length:** 78.74" (2m)
- **Connection Method:** Cable
- **Ingress Protection:** IP67
- **Light Source:** Infrared
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 55°C
- **Output Configuration:** PNP - Open Collector
- **Response Time:** 2ms
- **Sensing Distance:** 1.575" (40mm)
- **Sensing Method:** Reflective
- **Voltage:** 12V ~ 24V